آیین‌نامه انضباطی

 
باسمه تعالی

آئین نامه انضباطی دبیرستان دخترانه هیات امنائی شهیده معصومه قزوینی

 

نام و نام خانوادگی دانش‌­آموز:                                                                    رشته:                                       پایه:

چنانچه می‌دانیم ارتباط و تعامل سازنده و همیارانه دو نهاد «خانواده» و  «مدرسه» بر کیفیت و کمیت یادگیری و تحصیل دانش‌آموزان تاثیر به سزایی دارد، از طرفی لازمه‌ی سازندگی و موثر بودن این ارتباط تبیین کلی و جزئی وظایف و تعهدات متقابل این دو نهاد نسبت به یکدیگر و نیز نسبت به دانش‌آموز می‌باشد، لذا خواهشمند است مقررات انضباطی زیر را که جزییات بیشتری از نحوه تعاملات میان خانواده و مدرسه را مشخص می‌سازد با دقت مطالعه کرده و مورد توجه قرار دهید.

 الف: حضور و غیاب

1- دانش‌آموزان حداکثر 30 دقیقه قبل از شروع کار مدرسه و 15 دقیقه پس از خاتمه آن می‌توانند در مدرسه حضور داشته باشند، بدیهی است در صورت غیبت و تأخیر غیر موجه مقررات مصوب آموزش و پرورش در مورد دانش‌آموز اعمال می‌گردد.

( طبق مقررات هر بار تأخیر ورود دانش‌آموز، معادل یک ساعت غیبت غیرموجه بوده و بیش از 6 ساعت غیبت غیرموجه، مشمول مقررات انضباطی خواهد شد که بر اساس آن شورای مدرسه می‌تواند در زمینه عدم حضور دانش‌آموز در مدرسه تصمیم‌گیری نماید.) لازم به  ذکر است هر روز غیبت غیر موجه و تأخیر منجر به  کسر نمره 25/0 می‌شود و تأخیر از ساعت 7:20 ثبت خواهد شد.

2- خواهشمند است در طول سال تحصیلی از هرگونه برنامه‌ریزی برای مسافرت دانش‌آموز که موجب عقب ماندگی درسی و تحصیلی و نقض رعایت مقررات انضباطی مربوط به غیبت در کلاس درس می‌شود، خودداری فرمایید.

3- در صورتی که بنا به دلایلی مدرسه زودتر از موعد تعیین شده تعطیل گردد مراتب به اطلاع اولیای محترم خواهد رسید.

4- حضور دانش‌آموز در غیر ساعات مقرر مدرسه با اطلاع اولیای گرامی خواهد بود، لذا خواهشمندیم دقت لازم را در مورد زمان‌های رفت وآمد فرزندتان مبذول فرمایید.

5- در صورتی که دانش‌آموز با دلیل موجه از حضور در مدرسه معذور باشد، لازم است اولیای محترم قبل از ساعت 8:30 دفتر مدرسه را مطلع نمایند.

6- ارائه گواهی غیبت با امضای ولی در اولین روز حضور دانش‌آموز در مدرسه ضروری خواهد بود.

7- خواهشمند است در صورت ابتلای دانش‌آموز به بیماری عفونی و واگیردار ضمن اطلاع به موقع به منظور پیشگیری از سرایت بیماری، از فرستادن وی به مدرسه خودداری فرمایید.

ب: پوشش

1- لازم است حضور دانش‌آموزان در مدرسه مطابق لباس فرم دبیرستان با ظاهری آراسته و دور از هرگونه مدگرایی و همراه با رعایت بهداشت فردی و جمعی باشد.

2- طی زمان حضور دانش‌آموز  در مدرسه استفاده از کفش ساده و جوراب بلند به حدی که ساق پا به هیچ وجه دیده نشود ضروری است.

3- آرایش و پیرایش صورت مجاز نبوده و تخلف از آن طبق مصوبه شورای دبیرستان محرومیت از مدرسه به طور موقت و در صورت تکرار منجر به جابجایی از مدرسه خواهد شد.

4- در همه‌ی موارد فوق پس از تذکر شفاهی در صورت تکرار تخلف، ادامه تحصیل دانش‌آموز  منوط به رأی شورای مدرسه می باشد.

 ج: فعالیت های فرهنگی

1- رعایت شئونات اخلاقی و اجتماعی.

2- رعایت حجاب کامل اسلامی.

3- شرکت مستمر در صبحگاه مدرسه.

4- شرکت در اجرای برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی ایام ا... .

5- شرکت در مسابقات فرهنگی، دینی و ملی و جشنواره‌ها.

6- شرکت در برنامه‌های اردویی و بازدید علمی، تفریحی که از طرف دبیرستان پیش بینی می‌گردد الزامی است.

7-عضویت فعال در کتابخانه و سایت مدرسه.

د: وسایل همراه

1- دانش‌آموز  موظف است فقط وسایل تحصیلی مربوط به خود را همراه داشته باشد و از آوردن لوازم اضافی غیر ضروری جداً خودداری نماید.

2-  همراه داشتن تلفن همراه، تبلت، لب‌تاب، ساعت‌های هوشمند و... با توجه به بخشنامه آموزش و پرورش اکیداً ممنوع است و در صورت تخلف تصمیم انضباطی به عهده شورای دبیرستان است.

3-همراه داشتن طلا، جواهرات و اشیاء گران قیمت در مدرسه ممنوع بوده و مدرسه در برابر مفقود شدن این اشیاء مسئولیت قبول نمی‌نماید.

4- دانش‌آموز  در موارد بسیار ضروری می‌تواند فقط از تلفن کارتی مدرسه استفاده نماید.

5- همراه داشتن دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، تبلت، لب‌تاپ، ساعت‌های هوشمند و هرگونه وسایل مشابه بدون مجوز معاون مدرسه ممنوع است، در صورت تخلف علاوه بر ضبط دستگاه، تصمیم‌گیری به عهده شورای مدرسه خواهد بود.

6-  دانش‌آموز همچنین باید نسبت به مراقبت و محافظت از امکانات، لوازم و ساختمان مدرسه توجه لازم را داشته باشد. بدیهی است جبران هرگونه خسارت وارده توسط دانش‌آموز  به اموال و ساختمان مدرسه بر عهده اولیای محترم خواهد بود.

ه: نظافت کلاس

هر دانش‌آموز موظف به حفظ پاکیزگی کلاس و نیمکت خود می‌باشد. در پایان هر روز وضعیت کلاس و نیمکت دانش‌آموز توسط نماینده کلاس مورد بررسی قرار گرفته، در صورت مشاهده هر مورد بی انضباطی و تکرار آن طبق بند 5 آیین نامه انضباطی با دانش‌آموز رفتار می‌گردد.

مراقبت از برد هوشمند و ویدئو پروژکتور کلاس‌ها وظیفه فرد فرد دانش‌آموزان کلاس و صرفاً جهت استفاده آموزشی می‌باشد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و خسارت، جبران آن برعهده خانواده دانش‌آموز می‌باشد.

لازم به ذکر است، سایت رایانه‌ای مدرسه برای استفاده پژوهشی دانش‌آموز می‌باشد، حضور دانش‌آموز با هماهنگی مدیر فناوری اطلاعات و معاونت آموزشی صورت می‌گیرد و هرگونه استفاده شخصی ممنوع می‌باشد.

چند نکته :

1- لازم است اولیای گرامی تذکرات کتبی و شفاهی مدرسه نسبت به موارد تحصیلی و انضباطی دانش‌آموز  را با جدیت پیگیری نمایند.

2- اولیای محترم، جهت اطلاع و آگاهی از وضعیت انضباطی، اخلاقی و تحصیلی فرزندشان، تنها مطابق جدول زمانی ارائه شده و با هماهنگی مسئول پایه مربوط در محل مدرسه حضور یابند.

3- خواهشمند است اطلاعیه‌ها و دعوت‌نامه‌های ارسالی را پیگیری و مفاد آن را به طور کامل اجرا نمایید.

4- انتظار می‌رود اولیای عزیز هنگام حضور در مدرسه با رعایت شأن و حرمت محیط آموزشی در انتخاب نوع پوشش و آرایش ظاهری خویش توجه لازم را مبذول فرمایند.

5- لطفا در صورت تغییر شماره تلفن همراه، تلفن منزل، آدرس منزل و یا شماره تلفن محل‌کار، مراتب را در اسرع وقت به دفتر مدرسه اطلاع دهید.

6- کسب اطلاع از وضعیت عمومی تحصیلی، رفتاری، انضباطی، مشاوره‌ای و ... دانش‌آموز ، مگر در مواقع خاص و با صلاحدید دفتر مدرسه تنها مختص اولیای دانش‌آموز می‌باشد.

7- ثبت نام دانش‌آموز در مدرسه تنها برای یک سال تحصیلی بوده و ثبت نام وی در سال آینده، منوط به رضایت مدرسه از وضعیت اخلاقی و آموزشی دانش‌آموز  و نیز عملکرد اولیای محترم در زمینه تعهداتی که بر عهده دارند، می‌باشد.

8- خواهشمند است هماهنگی‌های لازم بین والدین و فرزندان قبل از ورود به مدرسه انجام گیرد زیرا دبیرستان از رساندن پیام‌های تلفنی اولیا به دانش‌آموزان و یا تحویل وسایل و لوازم جامانده به علت ایجاد اختلال در نظم امور معذور است.

9- در صورت عدم رعایت مقررات دبیرستان طبق آیین‌نامه انضباطی یکی از اقدامات زیر در مورد دانش‌آموز  اعمال می‌گردد:

1- اخطار شفاهی و خصوصی.

2- تذکرات اخطار شفاهی در حضور دانش‌آموز ان کلاس مربوطه.

3- تغییر کلاس درس (در صورت وجود کلاس مشابه و تشخیص ضرورت آن از سوی مسئولین مدرسه).

4- اخطار کتبی با درج در پرونده تحصیلی و کسر نمره انضباط.

5- اخراج موقت از مدرسه(حداکثر 3 روز) با اطلاع کتبی و قبلی به ولی دانش‌آموز .

6- تغییر محل تحصیل با معرفی به اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و گزارش وضعیت تحصیلی و تربیتی دانش‌آموز .

7- اجرای قوانین و مقررات موجود در آیین‌نامه انضباطی آموزش و پرورش طبق نظر شورای مدرسه.

 

نام و نام خانوادگی ولی دانش‌آموز:

امضاء

نام و نام خانوادگی دانش‌آموز:

امضاء